Adaptacja dziecka

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla dziecka trudne. Nowe otoczenie, koledzy i koleżanki, bardzo często zupełnie inny niż w domu rytm dnia. Wszystko to razem wywołuje stres i uczucie niepokoju. To zupełnie naturalne. Pójście do przedszkola jest dużą zmianą w życiu dziecka.

Maluch potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się oraz wspierającego go otoczenia. W przedszkolu Ważka doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Nasz sposób adaptacji, sprawia, że praktycznie od samego początku pobytu dziecka w przedszkolu, czuje się ono komfortowo i bezpiecznie.

Adaptacja dziecka w przedszkolu
Adaptacja dziecka w przedszkolu Ważka Kraków

Na czym polega adaptacja?

Adaptacja jest procesem wzajemnego dostrajania się dziecka i przedszkola. Oczywiście wymaga on czasu, wysiłku i zaangażowania.  Pierwsze dni dziecka w przedszkolu stanowią nie lada wyzwanie. Każdy dzień obfituje bowiem w sytuacje i doświadczenia wcześniej maluchowi nieznane. Zanim uaktywnią się jego zdolności adaptacyjne mija trochę czasu. Na przedszkolu ciąży ogromna odpowiedzialność, ponieważ pierwszy okres pobytu dziecka w placówce, rzutuje na jego późniejsze funkcjonowanie.

Od tego będzie zależało, jaką postawę będzie przyjmowało podczas wyzwań, w tym obowiązków. Ten czas wpływa również na umiejętność odpowiedniego reagowania na bodźce. Warto mieć świadomość, że postawy i wzory zachowań wcześnie ukształtowane mają tendencję do utrzymywania się. Co więcej, bardzo często dziecko, które dobrze i sprawnie przeszło proces adaptacyjny w przedszkolu, nie będzie miało problemu z funkcjonowaniem w środowisku szkolnym.

Pierwsze dni w przedszkolu Ważka

Adaptacja w przedszkolu zawsze ma charakter indywidualny, bo każde dziecko jest inne. Nie można więc nałożyć sztywnych reguł dla wszystkich, tylko potrzeby każdego dziecka rozpatrywać osobno. Pierwsze dni w naszym przedszkolu mają charakter zapoznawczy. Proponujemy rodzicom, by przyszli do nas z dzieckiem, pokazujemy sale, zabawki, przedstawiamy kolegów i koleżanki. Zależy nam, by od pierwszych chwil dziecko czuło się u nas dobrze, bezpiecznie i… chciało zostać dłużej.

Oczywiście do niczego nie zmuszamy, wszystko jest dobrowolne. Godzina, dwie, trzy w przedszkolu wspólnie z rodzicem na początku w zupełności wystarczy. Bacznie obserwujemy dziecko i potrafimy od razu rozpoznać, gdy zaczyna się czuć niepewnie i powinno już pójść do domu. Dzięki temu adaptacja trwa stosunkowo krótko i w krótce przedszkole Ważka staje się miejscem, do którego przedszkolak chce wracać.

Adaptacja dziecka w przedszkolu Ważka