Bajki w emocjach, program warsztatów wspierających dzieci w rozumieniu świata emocji w przedszkolu Ważka

wystep plakatDzieci, jak każda istota ludzka odczuwają emocje. Mają do tego wszelkie prawo i nawet te silne stany emocjonalne są jak najbardziej prawidłowe.
Nasza kadra pedagogiczna dokłada wszelkich starań, by pomóc każdemu podopiecznemu w radzeniu sobie z emocjami trudnymi. W tym celu uczymy nasze dzieci nazywać je i zastanawiać się, co je wywołuje. Zależy nam, by w przedszkolu Ważka nasi podopieczni otrzymywali mądre wsparcie zarówno w chwilach radości jak i smutku, lęki oraz złości. Dlatego postanowiliśmy wdrożyć do naszego programu cykl warsztatów “Bajki w emocjach”, którego celem jest pomoc dzieciom w rozumieniu świata emocji.

Bajki w emocjach” - warsztaty

Podczas warsztatów dzieci uczą się tego, jak można wsłuchiwać się w swoje emocji. Dzięki temu nabywają umiejętności, które pomogą im w budowaniu dobrych relacji. W tym celu wykorzystujemy bajki. W wyobraźni przemierzamy gorące piaski pustyni, lasy i oceany, Wszystko po to, aby dziecko lepiej odnalazła się w świecie emocji.

Przebieg zajęć

Na bazie inscenizowanej bajki, w której aktorami są , oprócz organizatora, wszystkie dzieci , które grając odczuwają różne emocje, uczą się je nazywać i reagować na nie w odpowiedni sposób. Scenariusze mają pomóc przedszkolakom w zrozumieniu własnych emocji, emocji innych, przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń zachowania, a jeśli już się one pojawią – ma pokazać jak sobie z nimi radzić. Co ciekawe, podczas inscenizacji używane są rzadko spotykane instrumenty naśladujące deszcz, fale i wiatr. Formuła zajęć jest dostosowana do dzieci w wieku przedszkolnym.